Blog > Komentarze do wpisu
Ciekawostki

W pierwszych 6 miesiącach wojny Związek Sowiecki w walkach z armią niemiecką stracił 17,5 tysiąca czołgów. Było to głównie spowodowane błędnymi decyzjami sowieckiego dowództwa oraz bardzo słabym wyszkoleniem żołnierzy radzieckich, np. mechanicy czołgowi przed wyruszeniem na front przechodzili tylko półtoragodzinne kursy obsługi czołgu.

Na froncie zachodnim PzKpfw V "Panther" miały dużą przewagę nad czołgami alianckimi. Trzy bezpośrednie trafienia z działa 76,5mm czołgu Sherman musiała otrzymać Pantera, aby zostać powstrzymana. Podczas walk z Shermanami dochodziło do "zabawnych" sytuacji. 17 stycznia 1945 roku Pantery z 10 SS D.P. "Frundsberg" napotkały pod miejscowością Herlishein amerykańskie Shermany. Po kilkunastu minutach płonęło kilka Shermanów, a pozostałe się poddały. Okazało się, że Amerykanie opracowali instrukcję, w której zabraniali swoim czołgistom walki na krótkie dystansy z Panterami.

13 czerwca czołgi z 101 sSSPzAbt z Dywizji Pancernej SS "Liebstandarte Adolf Hitler" zaatakowały pozycje 7 Brytyjskiej Dywizji Pancernej. Do ataku doszło na linii Villera-Bocage, niemieccy czołgiści prowadzeni byli przez Obersturmfuhrera Michaela Wittmanna. Cztery niemieckie Tygrysy dosłownie rozszarpały angielskie Cromwelle, po dwudziestu minutach na placu boju pozostało dwadzieścia pięć palących się angielskich czołgów.

W 1943 roku Hitler zażądał decydującego zwycięstwa w centrum radzieckiego frontu. Zdobycie Charkowa przez marszałka polnego von Mansteina spowodowało utworzenie na froncie wielkiego łuku. Operacja "Cytadela" miała na celu otoczenie i zniszczenie dwóch radzieckich grup armii stacjonujących w rejonie Kurska. 9 Armia generała Modela rozmieszczona na północ od Kurska i 4 Armia Pancerna generała Hotha na południu miały do dyspozycji 900 000 żołnierzy, 2 700 czołgów, 10 000 dział  i 1 850 samolotów. Wolne gromadzenie sił przez Niemców pozwoliło marszałkowi Żukowowi, który otrzymał ostrzeżenie grupy szpiegowskiej "Lucy", na zebranie jeszcze większych sił. Dookoła Kurska, chronionego przez 8 pierścieni pól minowych oraz działa przeciwpancerne, generałowie Rokossowski i Watutin (z armią generała Koniewa w rezerwie) zgromadzili 1 300 000 żołnierzy, 3 600 czołgów, 20 000 dział oraz 2 400 samolotów. Niemcy natarli 5 lipca. Atak poprzedził potężny ogień artyleryjski, który jednak dotarł tylko do zewnętrznych radzieckich linii frontu. Sowieccy kanonierzy obsługujący działa przeciwpancerne odkryli, że potężnie opancerzone czołgi "Panther" i "Tiger" miały z tyłu słaby punkt. Szturmowy samolot IŁ-2 zwany "Sztormowik", wyrządził duże szkody niemieckim związkom pancernym, podczas gdy samoloty myśliwskie Jak-9 walczyły z samolotami Luftwaffe. 12 lipca zwarło się ze sobą 1 300 czołgów. Starcie zbrojne pod Kurskiem było uważane za najwiekszą bitwę pancerną świata (do czasu wojny arabsko-izraelskiej w 1973 roku). Żukow sięgnął po rezerwy. Niemcy zostali odparci, tracąc przeszło połowę sprzętu pancernego i samolotów oraz około 100 000 żołnierzy. Straty po stronie radzieckiej były równie wysokie, ale ostatnia wielka ofensywa niemiecka na wschodnim froncie została złamana i odparta. Na podstawie: "II wojna światowa" R. O'Neill

Niemcy, szczególnie w początkowym okresie wojny, zdobyli duże ilości sprzętu pancernego. Wszystkie sprawne technicznie pojazdy były wcielane do jednostek Wehrmachtu, Waffen SS, Luftwaffe czy jednostek policyjnych. 

Order Czerwonej Gwiazdy dostawał w Armii Czerwonej każdy, kto zniszczył choć jeden niemiecki czołg. Dla dowódców radzieckich ordery były najważniejsze. Radziecki żołnierz mógł być głodny, ale zaraz po walce musiał otrzymać order. Gdy w nocy 26 października 1941r. szef oddziału kadr 64 Armii zgubił walizkę z 40 orderami, poinformowano o tym zdarzeniu samego Stalina. Na Kremlu powstało takie zamieszanie, jakby zaginęły co najmniej tajne plany obrony Moskwy. Stalin osobiście wydał rozkaz odnalezienia walizki z orderami. Znalazła się po dwóch dniach. Brakowało tylko jednego orderu, mimo to pechowy szef oddziału kadr został rozstrzelany.

W początkowym okresie wojny z Niemcami Stalin nazywał swoich generałów idiotami z powodów ponoszonych przez nich klęsk. Sowieccy dowódcy faktycznie bili rekordy głupoty - byli niedoświadczeni; starą kadrę Stalin wcześniej sam wykończył. Jednym z najbardziej drastycznych przykładów głupoty był epizod bitwy nad Donem, gdy przeciwko niemieckiej 16 Dywizji Pancernej wysłano 3 bataliony absolwentów szkoły oficerskiej, którym nie wydano nawet broni. Dowodzący atakiem oficer, już w niewoli opowiadał, że protestował przeciwko wysyłaniu na front nieuzbrojonych żołnierzy, ale został zrugany przez pijanego generała jako "dekownik i dywersant".

Stalin długo nie przyjmował do wiadomości rozmiarów klęski Armii Czerwonej w wojnie z Niemcami. 5 października 1941 roku pilot samolotu powiadomił, że na drodze w odległości 180 km od Moskwy posuwa się na wschód kolumna hitlerowskich czołgów. Nikt w to nie uwierzył i wysłano drugi samolot. Kiedy pilot potwierdził ten meldunek, wysłano kolejny samolot. Trzeci pilot również poinformował o długiej na kilkanaście kilometrów kolumnie wojsk niemieckich. Na rozkaz Berii aresztowano trzech pilotów za "rozpowszechnianie paniki". Wszyscy zostali rozstrzelani, a niemieckie czołgi niemal doszły do Moskwy. 

"Złota myśl": "Czołg to czysty kaprys!" - generał sir Louis Jackson w 1916 roku. 

Pancerz Tygrysa, wykonany ze szlachetnej stali, był tak twardy, że pociski często pękały po trafieniu. W takiej sytuacji zdarzało się, że od wewnętrznej strony, przy dostatecznie dużej sile uderzenia, odrywały się kawałki stali i raziły załogę. Uczestnik walk w Normandii wspominał, że Tygrys ostrzelany z małej odległości, przez 3 Shermany, nagle zatrzymał się i przerwał ogień. Na jego pancerzu nie było śladów przebicia; po zajęciu terenu przez piechotę okazało się, że czołg był nie uszkodzony, ale cała załoga została wybita odpryskami pancerza.

piątek, 14 października 2005, bartosz1981

Polecane wpisy

  • Największe katastrofy na Bałtyku w 1945 roku

    W wyniku postępów wojsk sowieckich, zimą 1944/1945 roku ludność cywilna zaczęła bezpośrednio odczuwać skutki wojny. Wielokilometrowe kolumny uciekinierów i wysi

  • Tygrys ! ! !

    Fotki

  • Tygrys ! ! !

    W połowie 1942 roku w zakładach Henschla rozpoczęła się seryjna produkcja czołgów PzKpfw VI (Sd Kfz 181) Ausf. H1 (później E) "TIGER". Pierwsze czołgi